jabloně

Kdy a jak sázet jabloně?

Jabloň je ovocný strom, který se v polských zahradách vyskytuje obzvlášť často - není divu, protože naše půda je pro ně obzvlášť příznivá. Správnou péčí o ně zajistíte krásné a chutné ovoce, které se přečtěte si více »

 

Kdy a jak sázet jabloně?

Jabloň je ovocný strom, který se v polských zahradách vyskytuje obzvlášť často - není divu, protože naše půda je pro ně obzvlášť příznivá. Správnou péčí o ně zajistíte krásné a chutné ovoce, které se bude dobře vyjímat v každé kuchyni. Kdy byste ale měli vysadit jabloň a jak zajistit, aby vše proběhlo v pořádku?

Kdy zasadit jabloň?

Výsadba jabloní probíhá obvykle ve dvou ročních obdobích - na jaře a v létě a na podzim. Hodně záleží na odrůdě samotného stromu. Najdeme zde jak letní odrůdy jabloní, tak i varianty pro chladnější období. Každá z nich má jinou odolnost vůči povětrnostním podmínkám, což se projevuje i na množství plodů, které můžeme sklízet.

Letní odrůdy nám poskytnou ovoce, které je velmi sladké a vhodné na zavařování - jedná se o tzv. dezertní odrůdy. Patří mezi ně Early Geneva, James Grieve a jedenapůlkilová Antonovka. Na podzim a v zimě můžete vsadit na odrůdy s dlouhou skladovatelností - patří mezi ně odrůdy Champagne, Gala a Ligol.

Nejběžnější metodou je podzimní výsadba, kdy se sazenice jabloní po zakoupení ve školce velmi rychle zasadí do země. V zimě rostlina zakoření. Pokud teplota není příliš nízká, můžete očekávat skvělé výsledky.

Jaká je správná pozice?

Https://Moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Jablone/17 jabloně, stejně jako jiné rostliny, potřebují vhodné stanoviště. Kyselost půdy zjistíte pomocí měřiče kyselosti. Pro jabloně jsou nejlepší mírně kyselé a zásadité půdy, takže pokud je jejich hodnota příliš nízká, stojí za to zkusit vápnění.

Samotné místo by mělo být chráněno před větrem, ale s přístupem slunce. Samozřejmě nezapomínejte na řádné odplevelení místa a podporu půdy kvalitními minerálními a organickými hnojivy. Tímto způsobem bude mít jabloň dobré podmínky pro růst, který se vyplatí a přinese chutné ovoce.

Jak zasadit jabloň?

Začněte s průměrem samotných otvorů. Zde je dobré nastavit průměr na přibližně půl metru - stejná hodnota platí i pro hloubku otvoru. Nezapomeňte na dno jámy umístit kopeček úrodné půdy, kam se budou rozprostírat kořeny jabloně. Nezapomeňte také na kůly, které budou sazenicím jabloní pomáhat, dokud nevyrostou silné výhony.

Samotné místo roubování musí být asi 10 cm nad povrchem půdy. V tomto okamžiku poklepejte na sazenici ze všech stran a poté ji zalijte. To vše by se mělo opakovat i u dalších stromů, ale nezapomeňte, že prostor mezi nimi se liší v závislosti na druhu stromu. Pro jistotu je vhodné dodržet vzdálenost asi 300 cm.

To vše musí být korunováno vhodnou sadbou, jejíž kvalitou si můžeme být jisti. Zde se vyplatí vsadit na sazenice od společnosti Moravské sady, která již léta dodává více než 20 odrůd jabloní prvního druhu.

Související články