borůvky

Borůvky na zahradě - kouzlo malých modrých plodů

Borůvky jsou jedním z nejoblíbenějších ovoce, které si mnozí z nás spojují s letními procházkami po lesích a sběrem těchto lahodných plodů. Ale co když byste si mohli pěstovat přímo ve své zahradě? přečtěte si více »

jabloně

Kdy a jak sázet jabloně?

Jabloň je ovocný strom, který se v polských zahradách vyskytuje obzvlášť často - není divu, protože naše půda je pro ně obzvlášť příznivá. Správnou péčí o ně zajistíte krásné a chutné ovoce, které se přečtěte si více »

 

Borůvky na zahradě - kouzlo malých modrých plodů

Borůvky jsou jedním z nejoblíbenějších ovoce, které si mnozí z nás spojují s letními procházkami po lesích a sběrem těchto lahodných plodů. Ale co když byste si https://MORAVSKE-SADY.CZ/cs_CZ/c/Kanadske-boruvky/30 borůvky mohli pěstovat přímo ve své zahradě? Tento článek vám ukáže, jak snadné to je a jaké výhody vám pěstování borůvek přinese.

Představte si, že máte svou zahrádku plnou borůvek - stačilo by jen natáhnout ruku a nacpat do pusy ty sladké, šťavnaté bobule. A navíc, borůvka je velmi dekorativní rostlina s krásnými květy na jaře a barevným listím na podzim. Tak proč se nepustit do pěstování borůvek?

Sazenice borůvek - jak vybrat tu správnou?

Při výběru sazenic borůvek je důležité zaměřit se na kvalitu rostliny. Vyberte si sazenice od spolehlivých prodejců nebo školkařství, které nabízejí garantovanou kvalitu. Pamatujte také na to, že borůvky mají rády kyselou půdu, takže se ujistěte, že váš pozemek je pro ně vhodný.

Pěstování borůvek - jak na to?

Pěstování borůvek není nic složitého. Stačí dodržet několik základních pravidel a úspěch je zaručen. Borůvky potřebují dostatek slunce, proto je vhodné vysadit je na slunné místo ve vaší zahradě. Půda by měla být kyselá (pH 4-5), propustná a bohatá na humus.

Pokud máte těžkou nebo vápenatou půdu, můžete si připravit vlastní směs, která bude obsahovat rašelinu, písek a kompost. Pokud nemáte možnost mít na zahradě kyselou půdu, mohou se borůvky pěstovat i v nádobách s kyselým substrátem.

Borůvky potřebují také pravidelnou zálivku, zejména v období sucha. Dbejte na to, aby nedošlo k přemokření ani vyschnutí půdy. Vhodné je použít dešťovou vodu nebo odstátou vodu z kohoutku.

Co se týče hnojení borůvek, doporučuje se používat hnojiva určená pro kyselomilné rostliny, jako jsou například rododendrony. Hnojit byste měli na jaře a v průběhu vegetace.

Odrůdy borůvek - které si vybrat?

Na trhu je široká nabídka odrůd borůvek, které se liší nejen chutí plodů, ale také dobou zrání a nároky na pěstování. Při výběru odrůdy je dobré zvážit, jaký účel bude mít vaše pěstování - jestli chcete borůvky jen pro svoji potřebu nebo pro komerční účely.

Mezi oblíbené odrůdy patří například:

- 'Bluecrop' - velkoplodá, středně pozdní odrůda s vysokou sklizní

- 'Duke' - raná odrůda s velkými plody a vysokou odolností vůči chorobám

- 'Spartan' - středně raná odrůda s velkými, sladkými plody

Ať už si vyberete jakoukoliv odrůdu borůvek, jedno je jisté - budete mít na své zahradě krásnou a užitečnou rostlinu, která vás každý rok obdaří lahodnými plody. A pokud se vám pěstování borůvek zalíbí, můžete si postupně rozšířit svou sbírku o další odrůdy a tím prodloužit dobu sklizně.

Závěrem

Pěstování borůvek na zahradě je skvělým způsobem, jak si zajistit pravidelnou sklizeň těchto chutných plodů. Při dodržení několika základních pravidel a správné volbě odrůd mohou být borůvky snadno pěstovány i v našich podmínkách. Tak neváhejte a pusťte se do tohoto zajímavého projektu!

Související články